InformaceNovinkyPřírodaStodůlkyVýlety

10 zajímavých nápadů na výlet, Praha 13 – 1. část


Covid – 19 je již přes rok v České republice a pořád nám ztěžuje životy. Pro spoustu lidí je někdy procházka nebo jen výlet nádherným zlepšením dne a také si může odpočinout. Přes ten rok, jste již ale určitě spoustu míst navštívili a trasy jsou dá se říci pořád stejný. Proto jsme si pro Vás připravili obsáhlý příspěvek o 10 zajímavých nápadů na výlet či výlety na Praze 13 a kousek na Praze 5. Příspěvek je rozdělen, kvůli velikosti a obsahu, na dvě části. Proto nezapomeňte kliknout zde, aby Vám neuniklo dalších pět nápadů.


Prokopské údolí –10.

Co je Prokopské údolí?

Hezkých míst je v Praze 13 spousta. A proto je někdy obtížné najít něco kde jste nebyly. Začneme místem velmi známým čím je Prokopské a Dalejské údolí. Tyto údolí na sebe navazují a vytváří velmi rozsáhlé území, která zasahuje od Řeporyj, Nových Butovic až po Hlubočepy. Prokopské i Dalejské údolí je ale velmi známé a v této době zde najdete spoustu lidí. Ale proč chodit jen po hlavních trasách. Dalejské údolí již v pražských Řeporyjích, již zde můžete potkat různé cestičky, které Vás zavedou například do lesa v Řeporyjích nebo na skalkovou vyhlídku (ke sklace se vrátíme v bodě 2), právě na zmíněné Řeporyje.

Cesta

Pokud svoji cestu začnete v Řeporyjích, můžete si na cestu pořídit kafe, či něco dobrého ve výdejovém okénku u bistra v Řeporyjích. Do Dalejského údolí se dostanete ulicí Mládkova. Pokud budete pokračovat dále, dostanete se k tzv. Trunečkovu Mlýnu. Ten zde stojí přes 2 století. Bohužel je v této době velice zchátralý a bydlí zde i hosté. Pokud se tedy budete chtít podívat trošku blíž, tak opatrně. Odtud se můžete vydat směrem nahou. Vyjdete kousek od Velké Ohrady a poté můžete pokračovat dále až zase narazíte na Prokopské údolí. Pokud ale půjdete rovně od Mlýna, dostanete se k další rozpadlý budově. Budovou bývala dříve vápenkou, zde se těžil vápenec. Do vnitřku se určitě podívejte ale jen opatrně.

Cesta .. pokračování

Od vápenky se pak dostanete na rozcestí, kde můžete odbočit doprava na známou cestu rovnou do Prokopského údolí nebo rovně. Tím se dostanete na Velkou Ohradu do lesa. Tento les je velmi zajímavý a určitě stojí za to si ho projít. Pak se vydáte přes pole a dostanete se k závodní dráze na kola. Před sebou budete mít kopec dolů, který sejdete. Pak budete pokračovat rovně až dorazíte do Hlubočep k vlaku. Dále budete pokračovat až se připojíte na známý Prokopský údolí u Nových Butovic. Procházka je to velmi hezká. Po cestě potkáte spoustu zajímavých míst a odpočívadel.

Dalejské údolí –9.

Co je Dalejské údolí ?

Navážeme na Prokopské údolí a posunem se o kousek blíže k pražským Řeporyjím, kde se nachází Dalejské údolí. Dalejské údolí je doslova obrovské. Rozepíná se mezi Řeporyje, Velkou Ohradou, Novýma Butovicemi a Prokopským údolím. Tvoří ho převážně lesy a pole. Najdete zde například přírodní vyhlídku na Řeporyje. V jedné části je vytvořeno nové dětské hřiště s lavičkami. Hřiště se nachází na vykáceném placu mezi lesem. Najdete zde také ohniště. Do údolí se dostanete mnoha cestami ze Řeporyj, Velké Ohrady a Prokopského údolí. Cest v Dalejském údolí je také spousta. Jednou ze zajímavých cest vede lesem a cestou potkáváte vykácené úseky. Z těch máte hezké výhledy na Řeporyje.

Výlet / cesta

Celý výlet můžete zakončit na vyhlídce u skalky. Na tu se dostanete přes vykácený plac, kde se nachází hřiště. Poté pokračujte rovně do malého kopečka a poté po vršku kopce až na vyhlídku. Z řeporyjské vyhlídky vidíte na Řeporyje a za hezkého počasí až do Ořecha. Výhled je to opravdu hezký.

Hájčí Dvůr – 8.

Co je Hájčí Dvůr

Dalším tipem je Hajčí Dvůr, který se nachází v malé a neznámé městské čtvrti Dvůr Háje. Někdo si z Vás určitě pomyslí kde to vlastně je, vždyť to ani není na Praze 13. Já Vás vyvedu z omylu a řeknu Vám že je to v mezi pražskými Stodůlkami a Řepami. Přesněji v zalesněné oblasti u kolejí a také za stavebninami DEK. Hajčí Dvůr je rozpadlá budova, která dříve sloužila jako hospodářská usedlost na okraji Stodůlek. Budova vyrostla již na začátku 19. století. Budova v této době prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Cesty

Výlet ale není jen o Hajčí dvoru, hned naproti tomu se nachází totiž menší přírodní park. Protože není moc znám, je zde ticho a nepotkáváte ze spoustu lidí. Po cestě můžete najít studánku, která se jmenuje U Cvičáku nebo malý rybník, nazývaný Brouček. Park můžete různě projít a nakonec vyjít u rodinných baráků, kousek od zvířecí veteriny. Kousek od Hajčí Dvora vedou vlakové koleje, které začínají na Zličíně. Projíždí například Cibulkou nebo vlakovou stanicí Stodůlky. Ano, Stodůlky mají vlakovou stanici. Více o kousek níž. Výlet to není dlouhý, ale zase procházka bez lidí a jen přírodě je to super.

Pokud víte vy o nějakém hezkém místě na procházku. Napište nám a my to rádi zveřejníme v dalších 10 zajímavých nápadů na procházku, Praha 13.
Klikněte na modrý e-mail. redakce@vseookoli.cz

Dívčí hrady –7.

Dívčí hrady = Děvín

Míst na procházku je opravdu spousta a určitě jste již navštívili Dívčí hrady. I když jste nejspíše navštívili, tak na ně nesmíme zapomenout. Dívčí Hrady, někdy také Děvín, je část Prahy 5. Především si toto místo spojíte s krásným výhledem na řeku Vltavu, Smíchov, Vyšehrad a dále na Prahu. Pravdou je, že Dívčí Hrady nejsou jen útes nad Smíchovem, ale i obydlená bytová část. Na tu se ale dnes nezaměříme, my se zaměříme na výhled.

Cesta

Pokud jste tento výhled ještě nespatřili, vřele doporučujeme. Celý útes s výhledem měří přes 800 metrů a jen na některých částech je zarostlý. Na vrchol se dostanete především z Prokopského údolí z části u Hlubočep. Další cestou může být od z bytových domů v Dívčích Hradech, kde si můžete zaparkovat i auto. Ale pokud sem chcete vyrazit, tak to určitě propojte s Prokopským údolím. Na Děvíně máte nejen výhled na Prahu u Vltavy, ale i na druhou stranu na Nové Butovice. Dívčí hrady je dobré navštívit i brzy ráno, kdy vidíte nádherný východ slunce. Celou procházku můžete spojit tedy s Prokopským údolím nebo procházkou po Praze. Další možností je i návštěva dalšího kopce a to Vidoule na Praze 5 (více informací o Vidouli v 2. části). Po text přidáváme foto z Dívčích hradů a to nejen výhled ale i okolí na Děvíně.

Teleček –6.

Telček co to je?

Zkuste si tipnout, jaký je nejvyšší místo Prahy…….tak co? Tipujete Petřín, Vítkov, Dívčí Hrady, Vyšehrad nebo Bílou Horu. Jste ale na omylu. Nejvyšší přírodní místo v Praze se nazývá Teleček a nachází se kousek od městské části Zličín. Dalším nápadem na cestu je tedy Teleček, jakožto nejvyšší místo v Praze.
Chtěli jste někdy být na nejvyšším bodě v nějakém pohoří, máme pro Vás něco lepšího. Tím je nejvyšší bod v celé Praze. A ne, není to v centru, je to na přesné hranici hlavního města Prahy a Středočeského kraje. To nejvyšší místo se nazývá Teleček a nachází se mezi městskými částmi Sobín, Chrášťany, Zličín a Chýně. Podle katastru patří Teleček pod Sobín, ale protože Sobín je částí Zličína, tak je patří pod Zličín.

Cesta

Cest na místo ve výšce 399 m.n.m. je několik. Ano, čtete dobře, místo ve výšce 399 m.n.m je nejvyšší místo v Praze. Pro přirovnání tak Děvín neboli Dívčí hrady, odkud je nádherný výhled, má 310 m.n.m.
Jak se dostat k Telečku je trošku obtížnější pokud jste pěšky. Jestliže máte auto je to poněkud lehčí . Autem se musíte dostat na hlavní silnici Chýňská. Poté se dostanete ke křižovatce na níž odbočíte, pokud jedete z Chýně tak po překonání většího kopce odbočíte první doleva. Pokud přijíždíte z Chrášťan tak odbočíte první doprava. Pro upřesnění je mapa pod texte nevíte. Po odbočení musíte vystoupit z auta a kus dojít. Cíl určitě poznáte. Pokud jdete pěšky, tak máte možnosti snížený. Jestliže nechcete jít přes pole, budete muset jít na silnici. Buď po zmiňované trase autem nebo z druhé strany (lze také autem) od Hostivic po ulici Hostivická. Další možností je přes firemní budovy v ulici Sobínská a poté přes pole či první odbočkou. Až dorazíte můžete říct, že jste navštívili nejvyšší místo PrahyDruhá část 10 zajímavých nápadů kam na výlet je již vydána, tak se nezapomeňte podívat

0 Shares