InformaceNovinkyPřírodavýlety po našem okolí

10 zajímavých nápadů na výlet, Praha 13 – 2 část


Covid – 19 je již přes rok v České republice a pořád nám ztěžuje životy. Pro spoustu lidí je někdy procházka nebo jen výlet nádherným zlepšením dne a také odpočinkem. Přes ten rok, jste již ale určitě spoustu míst navštívili a trasy jsou dá se říci pořád stejný. Proto jsme si pro Vás připravili 2 obsáhlý příspěvky o 5 zajímavých nápadů na výlet v Prahy 13. Pokud jste ještě neviděli prvních 5 nápadů na výlet na Praze 13, určitě to napravte.


Waltrovka – 5.

Jednou z možností kam můžete vyrazit, je třeba přirodní park Waltrovka. V okolí Prahy 13 je několik, a tak pokud o nějakým přírodním parku víte a nebyl zde zmíněn, napište nám e-mail, stačí kliknout na odkaz u červeného vykřičníku. Jedním z nich je park v novém bytovém a kancelářském komplexu Waltrovka, která se nachází v Jinonicích. Je to menší park, který vám kromě dětského hřiště a laviček, také dva vojenské bunkry. Po cestě dolu můžete zkusit. Tento park Vám nabídne vojenské bunkry, hřiště, prolézačky a také hezký výhled na město.

Co je Waltrovka kde se nachází

Dnešní moderní čtvrť Waltrovka je bývalá továrna. Zpočátku se zde vyráběly motocykly a motorové tříkolky. Během světové války se zde začali vyrábět automobily a letecké motory. Nachází se vedle ulice Radlická a z druhé strany ji obepíná ulice Peroutkova. V této době je to moderní bytová a kancelářská čtvrť.

Výlet

Teď již určitě víte co Waltrovka je, a kde se nachází. Přejděme tedy na 5. zajímavý nápad kam vyrazit na výlet. Tento park se nachází na konci Waltrovky, ale postupem s narůstajícím počtem bytů a rodinných domů je park skoro uprostřed. Tím se ale nemění důvod proč jsme tento park jsem zařadili. Tento porostlý prostor není jako všechny ostatní parky. Rozprostírá se na mírném kopci a po cestě můžete narazit na různé vojenské bunkry. DO jednoho z nich můžete i vlézt. Na vršku kopce se nachází dětské hřiště s lavičkami. Výhled je ze shora pěkný a za hezkého počasí je vidět až do centra Prahy.

Cesta

Do přírodního parku se lze dostat buď od metra B – Jinonice, od autobusové zastávky U Waltrovky nebo pěšky. Pěšky lze dojít do Waltrovky několika cestami a proto pod tet přikládáme mapu. My si ukážeme a popíšeme cestu od metra B – Jinonice a od autobusové zastávky U Waltrovky. Jestliže jdete pěšky a dorazíte k metru či k autobusu můžete se dočíst jak se dostat k parku.

Metro – Jinonice

Po výstupu z metra se dostanete k hlavní ulici Radlické, před sebou budete mít přechod pro chodce tím se dáte a dostanete se ke dlouhému schodišti. To sejdete a přes sebou uvidíte koně, který má místo hlavy vrtuli. Doporučujeme Vám si projít celou čtvrť a prohlédnou si ji. Pokud se chcete dostat přímo do parku tak pokračujte rovně kolem koně do ulice Barvitiova. Tou se dostanete k fontáně, která bude po Vaší prvé ruce. Zabočte doprava kolem fontány a pokračujte rovně. cestou potkáte dětské hřiště ve tvaru letadla. Přírodní park se nachází hned za hřištěm.

Autobus

Autobus, který zde zastavuje, je linka 137 a jeho konečná stanice je na Andělu. Po výstupu buď přejděte po přechodu k novým bytům. U přechodu je průchod rovnou do čtvrti Waltrovka. Pokračjte ulicí rovně kolem rodinných domů a park se nachází hned po vaší levé ruce.

Prohlédněte si fotografie

Pokud máte nějaké hezké fotky z těchto nabízených výletů, nebo i dalších na Praze 13/5 pošlete nám je na e-mail. Rádi je zde zveřejníme. – redakce@vseookoli.cz

Vidoule –4.

Přírodní park Vidoule, je jeden ze třech kopců na Praze 13. Jeho nejvyšší vrchol dosahuje 371 m. n. m. a po cestě na něj můžete narazit na spoustu zajímavých míst a výhledů. Narazit můžete například na protiletecký bunkr, dětská hřiště a mnoho dalšího. Celý výlet lze také propojit s vedlejším parkem Cibulkou. Pojďme se ale nejdříve podívat co to Vidoule je.

Co vlastně Vidoule je?

Je to jeden z tří pražských kopců, který dosahuje výšky 371 m. n. m.. Můžete ho nalézt mezi městskými částmi Košíře, Jinonice, Nové Butovice a Motol. Z historického hlediště sloužila dříve Vidoule jako pohřebiště během pandemie moru v roce 1680. Na kopci může být pohřbeno přes 8 tisíc lidí. O tři století poté, během roku 1948, byly na jeskyně na kopci využívány jako obydlí pro chudinu. V dnešní době slouží kopec převážně vodárně, areálu školy a na procházky a sport.

Výlet

Hora Vidoule je napojena na vedlejší chráněné území přírodní park Cibulka a Motol, proto lze cesty kombinovat. Na vrcholu můžete najít kromě vodárny a školního areálu, rozpadlý protiletecký bunkr, v dnešní době je to spíše obydlí bezdomovců. Bunkr není jedinou vojenskou věcí. Vyskytujíse zde staré vojenské ploty, silnice, budovy a také podzemní chodby. Ty zatím nebyly prozkoumány, ale měli by vést pod celým kopcem Vidoule. Pod nejvyšším bodě se nachází Dantovo peklo, což je umělá jeskyně, se sochou Jitra. Pokud se dostanete na vrchol uvidíte rozhlednu. Vedle ní se nachází umělá zřícenina. Pro děti jsou po celém přírodním parku Vidoule vytvořeny dětská hřiště. Výhledy na vrcholu jsou opravdu úžasné, pokud není zarostlý výhled. Jestli rádi chodíte běhat, je tento kopec ideální. Procházku můžete spojit s vedlejším parkem Cibulkou nebo Motol. Oba park jsou též velice pěkné a zajímavé.

Cesty

Na kopec Vidoule se dostanete ze všech stran. Jak od od Jinonic ulicí Na Vidouli nebo od Košíř z ulice Na Pomezí. Další možností je i ze Stodůlek od hlavní ulice Bucharova. Do přírodního parku Vidoule se dostanete také vlakem. Ten jezdí na zastávku Stodůlky nebo Košíře z Hlavního nádraží a končí v Rudný u Prahy. Jednou ze zastávek je i Zličín nebo Smíchovské nádraží. Pokud budete tento vlak hledat, je to linka S65.

Prohlédněte si fotografie

/

0 Shares