AutamuseumPragaveterániZbuzany

Automuseum Praga bude přesunuto, Zbuzany

V obci Zbuzany, které se nacházejí za hranicí Prahy 5 a Prahy 13, se nachází, pokud ještě nevíte, museum automobilů značky Praga. Bohužel si toto museum neprožívá dobré časy a vypadá to i na zrušení. Více informací o možném zrušení najdete v tomto příspěvku.
Autor příspěvku:
Tomáš D.

Automuzeum Praga je ve třech slovech „velká sbírka automobilů“. V muzeum se vyskytují auta, spíše veteráni značky Praga a spoustu fotografií. Celé Automuzeum Praga si můžete prohlédnout na adrese: Pod Kaštany 14, 252 25 Zbuzany. Na prohlídkou ale nemáte moc času, vypadá to že museum bude přesunuto.

Zakladatelem Automusea Praga je rodina Příhodova z obce Sobín. Zde také otevřeli první svojí pobočku. Po přestěhování do Zbuzan hned za hranici Prahy 5, otevřeli v roce 2000 opět automuseum Praga. Toto automuseum je zde doteď. Po dobu 60. let se na Zbuzanském dvoře, kde se nachází museum, objevilo přes 320 000 fotografií a přes 70 historických vozů značky Praga. Nechybí zde výkresy a díly do automobilů. Ve sbírce jsou modely z let 1908 – 1985 a některé z nich pořád jezdí. Najdete zde dodávky, autobusy, traktory, vojenské speciály i sanitky. Jednou z mnoha zajímavých kousků je vozidlo s názvem Praga Grand. Toto vozidlo sloužilo prezidentovi Janu Masarykovi a dalším.

Prodej neboli přesun musea do jiných částí Prahy?

Museum se ve Zbuzanech nachází od roku 2000. Pan Emil Příhoda musel díky svému vyššímu věku předat museum svému synovi, aby pokračoval dál. Bohužel po krátké době syn Robert nečekaně zemřel. Zbylá rodina, na kterou museum padá, viděla v něm lehký zisk, a proto se odvrátily od původního pana majitele pana Příhody a do konce mu znemožnily přístup do jeho sbírky historických vozidel. V roce 2016 bylo automuseum uzavřeno právě z rodinných důvodů. Město Praha přemýšlí o koupi celé sbírky a přesunutím do pražských Vysočan, kde v bývalé továrně Pragovka vznikne nové automobilové muzeum Praga.

0 Shares